Maszt Niepodległości

Dla uczczenia 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości miasta Nowy Sącz pojawiła się propozycja ustawienie masztu z polską flagą państwową. Maszt zlokalizowany przy ul. Tarnowskiej, na Górze Zabełeckiej, obok orła wykutego w skale w 1920 r.

Lokalizacja ta umożliwia jego dobrą ekspozycję z terenu całej Kotliny Sądeckiej, a w szczególności obwodnicy północnej, z ulicy Tarnowskiej, zarówno od strony centrum, jak i od strony granicy miasta.

Forma masztu symbolizować będzie ważne wydarzenia niepodległościowe z historii miasta Nowego Sącza, które wiążą się z historią państwa polskiego. Setną rocznicę odzyskania niepodległości symbolizują parametry masztu: wysokość 100 m (od poziomu ronda Jana Pawła II) oraz powierzchnia flagi 100 m2.

Teren Góry Zabełeckiej posiada szereg odniesień do historii miasta. Znajdują się tam stanowiska archeologiczne z odkryciami sięgającymi czasów rzymskich a od okresu średniowiecza znajdował się tam kamieniołom dostarczający kamień do budowy budynków w centrum miasta.