Dom Pomocy Społecznej przy ul. Nawojowskiej

Praca dyplomowa Pani Eweliny Jończyk opracowana na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, Wydziale Architektury Wnętrz, pod kierunkiem dr hab. Beaty Gibała-Kapeckiej, prof. ASP o temacie „Dom Pomocy Społecznej w Nowym Sączu – Transformacje” otrzymała wyróżnienie jako jedna z najlepszych prac 2017r.

Transformacja Domu Pomocy Społecznej w Nowym Sączu przy ulicy Nawojowskiej jest zaledwie pretekstem. Rewitalizacja istniejących budynków takich jak DPS w Nowym Sączu w celu dostosowania ich do potrzeb osób starszych powinna być zaczątkiem przemian w strukturze miejskiej, ale również w mentalności naszego społeczeństwa. Obecnie funkcja DPS-u ogranicza się do zaspokojenia podstawowych potrzeb mieszkańca. Osoby starsze, podobnie jak każdy z nas, niezależnie od wieku i pełnionej roli w grupie społecznej chce czuć się potrzebny. W związku z tym postanowiłam w projekcie znacznie powiększyć kubaturę obiektu w celu stworzenia strefy aktywności seniora. Dodana struktura architektoniczna to schematyczna forma „domu”, która obejmuje istniejący budynek. Budynek zostaje udostępniony dla osób z zewnątrz, nie będących pensjonariuszami. W kubaturze dodanej znajduje się przestrzeń przeznaczona m.in. na mediatekę. Wymiana międzypokoleniowa, czyli zderzenie różnych pokoleń, ma na celu wymianę doświadczenia i wiedzy.
Ewelina Jończyk – autorka projektu już w czasie studiów intensywnie działa w branży projektowej dzięki licznym praktykom zawodowym, m.in w Bunkrze Sztuki czy też biurze projektowym HAJA Studio. W bardzo łatwy sposób łączy zdobyte doświadczenie zawodowe z mocno rozwiniętym w czasie studiów zmysłem plastycznym.

Źródło: fontnieczcionka.pl